Kozmetička radí: Ako sa zbaviť akné?


Pupáky, vyrážky, akné... Máme pre tento problém viacero pomenovaní, no spoločné majú to, že nás vďaka nim trápi pohľad do zrkadla. Kým niekto má akné v dôsledku puberty, sú aj ľudia, ktorým nedá pokoj ani v dospelosti. Ako sa starať o aknóznu pleť v puberte a čo pomôže v dospelom veku?

Ako ošetrovať akné v puberte? Hlavnou úlohou kozmetického ošetrenia v puberte je zabezpečenie správneho čistenia, dezinfekcie a ochrany pokožky. 

„Pri každodennom domácom ošetrení je nutné dbať na čistenie pleti čistiacimi gélmi alebo penami, ktoré sú určené na zmiešaný a mastný typ pleti. Treba myslieť na ochranu a hydratáciu pleti, ktoré nám zabezpečia najlepšie hydratačné emulzie, ktoré sú nemastné a neupchávajú póry. Väčšinou obsahujú aj SPF (slnečný ochranný faktor), ktorý nám pleť chráni aj pred obyčajnými slnečnými lúčmi,“ hovorí kozmetička zo salónu krásy inVisage v Bratislave. 

Stále pretrváva prežitok, že mladí z vyrážok vyrastú. Určite je správne pri problémoch s akné navštíviť kozmetický salón, prípadne dermatológa.


Akné v dospelom zrelom veku

Aknózna pokožka býva zväčša problémom iba v mladosti. Po puberte sa činnosť mazových žliaz zmierni.

„Pokiaľ nám mastná pleť ostane aj po tridsiatke, musíme takisto dodržiavať základné úkony - čistenie, dezinfekcia a ochrana. S pribúdajúcim vekom nám pribudne aj výživa. V súčasnosti už kozmetické značky myslia aj na dámy v zrelom veku, ktoré majú problém s mastnou pleťou, napríklad Maria Galland má špeciálny rad určený pre ženy s problematickou pleťou, v ktorej sa spájajú zmatňujúce zložky s látkami a vitamínmi proti starnutiu,“ vysvetľuje kozmetička. Ak vám však akné znepríjemňuje život a ani po dôkladnej starostlivosti sa stav nezlepšuje, neváhajte navštíviť dermatológa.